Svarvargatan 2, SE-112 49 Stockholm +46 (0)8-651 84 26 info@filmform.com MORE

HIDE

2019

IN SWEDISH

Filmform: Kortfilmsdagen 2019

En dag i staden, 1956

Filmform presenterar ett axplock av äldre och nyare verk ur sin samling under Block 4 i programmet Short~Love på Zita Folkets Bio. Programmet är curerat av Filmform och presenteras av Anna-Karin Larsson, verksamhetsledare för Filmform.

Filmprogram:
Verk ur Filmforms distributionskatalog

Amazeing Maze

Olle Hedman

1979, 00:05:00

Biroll

Malin Skjöld

2012, 00:01:40

En dag i staden

Pontus Hultén & Hans Nordenström

1956, 00:19:00

I sin Ensamhet

Jockum Nordström

1998, 00:09:30

Jag letar i ditt kök

Anna-Karin Rasmusson

2019, 00:06:46

Visning

Magdalena Ljung (fd Dziurlikowska)

2003, 00:08:30

Walk on a Stick and Cry

Peter Larsson

2014, 00:03:49

//KORTFILMSDAGEN PÅ ZITA//

Kort är gott. Den 21 december faller mörkret över oss i Skandinavien och under den värsta julstress-depressionen öppnar vi upp Salong2 för den bästa mediation med gratis kortfilm för alla. Öppen stuga gäller dagen lång.

Se ikapp Svensk Kortfilm c/o Folkets Bios filmer från 2019, kortfilmsklassiker, utvalda favoriter från Filmform, ett paket kurerat av Wift Sverige OCH MYCKET MER.

///////////////////// BLOCKEN /////////////////////
Obs: Notera att starttiderna kan variera beroende på publiktryck.

13:00 – 14:11
BLOCK 1 – Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio del.1
Zlatan i Alperna av Monne Lindström
Dark Chamber av Ottó Bánovits
The Bear av Johannes Stjärne Nilsson
Excess will Save Us av Morgane Dziurla-Petit
Katthat av Ola Angelman
Jag skiner inte utan er mina bröder av Alexander Abdallah

14:20 – 15:50
BLOCK 2 – Gästblock 1: Suomen elokuvasäätiö – Finnish Film Foundation
To Feel Alive av Milja Härkönen
Super Comfort av Kirsikka Saari
Untitled av Tinja Ruusuvuori
27 First Years av Jussi Sandhu

16:00 – 16:57
BLOCK 3 – Kortfilmsklassiker
Hopptornet av Maximilien Van Aertryck, Axel Danielson
Pussy Have the Power av Lovia Síren
Äta Lunch av Sanna Lenken
Pleasure av Ninja Thyberg

17:05 – 18:05
BLOCK 4 – Gästblock 2: Filmform
Walk on a Stick And Cry av Peter Larsson
I sin ensamhet av Jockum Nordström
Jag letar i ditt kök av Anna-Karin Rasmusson
Visning av Magdalena Ljung (f.d. Dziurlikowska)
Biroll av Malin Skjöld
Amazeing Maze av Olle Hedman
En dag i staden av Pontus Hultén & Hans Nordenström

18:15 – 19:08
BLOCK 5 – Gästblock 3: Festivalfavoriter
Aria Diva av Agnieszka Smoczyńska (Polska institutet Stockholm)
Listen to me Sing av Isabel Garrett (Monsters of Film)
¿Por qué los matas? av Ludovic Bonleux (PANORAMICA Stockholms latinamerikanska filmfestival)

19:15 – 19:52
BLOCK 6 – Art me up! (Utvalda konstnärer)
Untitled Ball Players av Salle Hilowle
The Average av Iris Smeds
A compilation of Fluids av Martin Onassis

20:00 – 20:57
BLOCK 7 – Gästblock 4: Wift Sverige 7an
Väggen av Astrid Askberger
Storasyster av Carin Bräck
Vi bor faktiskt här av Sara Svärdsén & Ann Lundberg
Rabbi av Sosi Chamoun
Motion mot Huvudduk av Hanna Hannerz-Simå
Dreamlife av Anna Mercedes Bergion, Michaela Berner
Dans L’eau / In the Water av Yuliya Antonova

21:05 – 21:30
BLOCK 8 – Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio del.2
Psychic av Tova Mozard
Jamila av Sophie Vukovic
HARD ON av Joanna Rytel

21:35 – 22:41
BLOCK 9 – Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio del. 3
Ingen Lyssnar av Elin Övergaard
Pappa av Angelika Abramovitch
Yustinas hämd (Directors cut) av Isabella Carbonell
Sonjas grill av Måns Nyman
Pinnen av Jonathan Etzler & Robert Melo

Read moreRead less
SHOW ALL UPCOMING EVENTS