Former events 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007

Back to present events

 
 

Filmform News - nyheter från distributions arkivet
- Cinemateket, Stockholm 24 februari kl 16.30 2008

Gunilla Josephson – Hello Ingmar, 2001, 7 min, 4:3, DV, Stereo, Färg
Hello Ingmar presenterar sig som självbiografi, dokumentär, sanning eller osanning och ifrågasätter med sin avsiktliga mix/förvirring av fiktion och fakta (dikt och verklighet) våra definitioner av båda dessa attribut och genom att förvränga berättelsen blir filmen en meta-biografi. Vare sig filmen är en omåttlig överdrift, ren lögn eller fakta, så är den ett obevekligt budskap, där historia inte är resultatet av fakta men av varseblivning. I Hello Ingmar kastar sig Gunilla Josephson in och avbryter Ingmar Bergmans ångestladdade, borgerligt humanistiska och teatraliska bildvärld och skapar en värld där orden kuk, fitta och helvete är arrangerade i en enstavig, påstridig och jämn ström.

Gunilla Josephson är en konstnär som arbetar enbart med rörlig bild. Hon bor och arbetar i Toronto, Kanada och i Montmartin Sur Mer, Frankrike och ställer ut extensivt i Kanada och Europa. Utbildning: BA (Pedagogics), Stockholms universtitet 1976, MFA från Konstfackskolan, Stockholm 1986.

Hanna Ljung – Vedergällning
, 2007, 4:32 min, 16:9, DV, Stereo, Färg
Vedergällning är en filmad performance som bygger på en scen ur filmen Jungfrukällan av Ingmar Bergman. Det är ett fadersuppror och en hyllning. Verket tar en fiktiv handling och studerar den för att hitta en ny mening. Videon är en lek med styrka och svaghet, där kvinnan antar den klassiskt manliga rollen i att pröva sin råa styrka och få ut sin frustration genom att slå och göra ner.
Hanna Ljungh, född 1974 i Washington D.C, bor och arbetar i Stockholm. Examen i Konst från Konstfack 2003. Gör för närvarande ett projektår i video på Kungliga Konsthögskolan.

Sara Jordenö – Videoactive
, 2001, 3:10 min, 4:3 DV, Stereo, Färg
The Persona Project är ett arkiv över berättelser som existerar runt Ingmar Bergmans film Persona. Arkivet dokumenterar en rad censureringar som i sin tur producerar nya berättare. The Persona Project, No 6: Videoactive porträtterar en medlems-videobutik i Los Angeles med namnet Videoactive. Videobutiken har ett unikt kategoriseringssystem där anställda och kundmedlemmar placerar filmer. Det avslöjas att VHS-kopian av Persona befinner sig i rörelse mellan olika hyllor och tolkningar.

Sara Jordenö är en konstnär och författare verksam i Sverige och New York. Hennes projekt består av undersökningar som över tid kan producera flera verk, till exempel film, installation, text, artist book, eller diskussion. Varje projekt dissekerar den narrativa strukturens beståndsdelar (ord, bild, ljud) och använder ofta berättelsens överskott (översättningsfel, informationsskräp, myter och konstruerade fakta) för att tydliggöra de betydelser som existerar runtomkring den “riktiga” historien.

Liv Strand – Pipeline
, 2007, 5:35 min, 4:3, DV, Stereo, Färg
Pipeline tar med tittaren på en hisnande färd genom ett rörpostsystem. Dessa rör löper över en mil genom Karolinska Universitetssjukhuset i Stockholm. Konstnärens nyfikenhet över att få se själva farten var utgångspunkten för filmningen, den grundläggande egenhet/förutsättning att det svävar saker fram och tillbaks genom bygganden. En kapsel byggdes om för att transportera en videokamera att spela in kapselns rörelse och ljudet av färden genom rörsystemet. Kameran registrerar och tar upp ljudet av fart, ljudligt sugande och blåsande, sekvenser i frusna pauser och explosiva ögonblick. Pipeline är som en fältinspelning med video genom en sluten infrastruktur (osedd tills nu).

Född 1971, är verksam i Stockholm. Liv Strands konst tar sin utgångspunkt i rummet, närmare bestämt i att vi gemensamt befolkar det. Hon vill visa på möjligheter att ta ett utrymme i anspråk, utan att väja för den ofrånkomliga friktion som uppstår när skilda element tvingas till ömsesidig anpassning. Vad specifika formationer är tecken på och hur de kan omformas, vad de kan fås att skifta till. Strand undersöker hur det offentliga rummet används genom att exempelvis föra in privata frågor och aktioner där. Viktig är också sensationen av hur det faktiskt känns i kroppen att ta plats - att stöta i omvärlden. Hennes verk har ofta en drastisk prägel, de ställer saker på ända och undviker gärna på ett lätt anarkistiskt vis att infria de förväntningar som väcks inför dem. Liv är under september aktuell med utställningen "Sliding Structure" på ROM for Kunst og arkitektur i Oslo.

Astrid Göransson - ...nästan som en i familjen.
,
2007, 9:51 min, 4:3, DV, Stereo, Färg
Min utgångspunkt är trettio brev från Anna-Helén till hennes storasyster Clary i Rickarum. Anna-Helén var småbrukardotter från Bjärehalvön och hon fick som 19-åring chansen att åka med en av sommargästfamiljerna, operasångare Stiebel, till Stockholm och ”praktisera” i ett stadshushåll. Hon skulle få vara som en familjemedlem. Hon blev piga. Det finns ett flöde i brevens beskrivningar om – vad hon ser och förundras över i denna helt okända miljö – vad hon gör, all nymodig mat hon lagar, köksmaskiner hon hanterar och framförallt – vad hon känner. Klasskillnad hade hon som lantbrukardotter aldrig blivit så drabbad av. Hon får ”passa upp” tonårsbarnen i familjen när de ringer på den elektrifierade ringklockan. Hon är förbannad! Det är år 1933. Anna-Helén är min mor, hon dog 1997. Jag gör en kolanimation där jag använder beskrivningarna i hennes brev som en bas för gestaltningen. Jag vill att förvandlingarna ger associationer till kvinnoliv nu, mitt eller andras. Musiken och ljudet till animationen är ett samarbete med kompositör Carin Blom. Hennes röst är en viktig del av ljudbilden.

Född 1956 i Maglaby Kvidinge där hon även bor och arbetar.

Richard Dinter och Magdalena Dziurlikowska
- Det finns inga gränser för vad jag kan göra
,
2007, 9:20 min, 4:3, DV, Stereo, Färg
Richard spelar en snattare som går runt i sitt hem och berättar om allt han stulit. Ingenting har han köpt: inte frukterna i skålen, inte tandborsten… och lägenheten är inte heller hans, kommer han på. Berättelsen utvecklas till en livshistoria från det att han stal med pappa till att han själv nu är far och måste sluta med sin ovana. De flesta har snattat i affär och alla tar småsaker från sin arbetsplats. Ändå säger folk att de inte stjäl.

Magdalena Dziurlikowska, född 1975, Warszawa/Stockholm. Min konst behandlar besatthet, viljan att systematisera och jakten på det egna jaget. Inspirationen kommer från vardagsföreteelser som jag drar till dess spets. I video, foto, text och installationer berättar jag vad det innebär att skapa sig själv idag. Till synes alldagliga saker mynnar ut i paradoxer, humor och en känsla av overklighet.

Richard Dinter, född 1964. Bor och arbetar i Stockholm. Filmare, radioproducent, poet och bloggare. I mitt konstnärliga arbete jobbar jag med mitt eget liv som redskap, min egen dubbelhet, att jag så ofta upplever att jag lever två liv på samma gång och att ingenting är självklart. Mina produktioner är djupt personliga och kryddade med humor. Ofta utgår jag från vardagliga situationer. Det är där mina idéer uppstår.

Katja Aglert - Momentary Seizures
, 2007, 5:54 min, 4:3, DV, Stereo, Färg
I Momentary Seizures ser vi hur Sveriges omskrivna sommarplåga, den Spanska skogssnigeln (I folkmun kallad Mördarsnigel) systematiskt utrotas genom ölförgiftning. Konnotationerna är många och förfärliga; folkmord, koncentrationsläger, tortyr. Men värst är ändå insikten om att det är omöjligt att försäkra att detta onda inte finns i oss alla, i varenda människa, då vi utan att blinka utövar biologisk rensning i våra trädgårdar.

Katja Aglert är konstnär och baserad i Stockholm. Hon arbetar med olika media som till exempel video, ljud, interventioner och text. “När jag arbetar med mina projekt samlar jag ofta material som i en dokumentär process. Men istället för att använda dokumentären som uttrycksform strävar jag efter att tolka materialet och omkoda det i syfte att skapa ett 'glapp' mellan det fiktiva och dokumentära för att göra det mer ambivalent, lekfullt och dramaturgiskt intressant” Katja Aglert utbildades vid Umeå Konsthögskola där hon 2003 examinerades med en MFA i Fine Art.

Angela Durán Jofré - Cheree
, 2007, 3:40 min, DV, 4:3, Stereo, Färg
Detta är en film om kärlekens bedövande sötma. Om att luckras upp av hunger och ouppnåeliga behov. Detta är en film om Cheree, my black little lady.
Sång: Christoffer Paues
Musik: Mikael Beckman Thoor och Leo Höll

Född 1978 i Santiago, Chile. Bor och arbetar i Stockholm. Utexaminerad från Kungliga Konsthögskolan 2008.

Katarina Löfström - Finale
, 2006, 6:18 min, DV, 4:3, Stereo, s/v
Filmen baserar sig på eftertexterna i Francis Ford Coppolas film Apocalypse Now Redux. Ljudet är en remix från filmens originalljud komponerad av Katarina Löfström.

Född 1970 i Falun. Bor och arbetar i Stockholm. Katarina Löfström är bildkonstnär och fokuserar främst på video.